PŘIPRAVA TISKOVÝCH DAT

Formát tiskového PDF

Data zasílejte ideálně ve formátu tiskového PDF. Jen tak můžeme zaručit bezproblémové zpracování tiskových dat, skutečně věrné barvy tiskoviny a oboustrannou spokojenost!

Bezpečností okraj 3 mm po každé straně tiskoviny (spadávka)

Čistý formát tiskových dat např. vizitky by měl být 90 x 50 mm + 3 mm spad na každé straně vizitky tzn. rozměr pro oříznutí bude 96 x 56 mm, který bude strojem odříznut. U letáku A4 tj. 210 x 297 mm + 3 mm na každé straně letáku tzn. rozměr pro oříznutí bude 216 x 303 mm. Spad je tedy potřebný přesah grafiky mimo čistý formát tiskoviny. Toto je nezbytné a velmi důležité pro dokončovací práce, především řezání. Tímto je zabráněno nechtěnému řezu do obrázků, log či textů vizitky. 

Barevnost v režimu CMYK a RGB

Tisková data (letáky, plakáty, oznámení, vizitky, prospekty a další tiskoviny krom fotografií) musí obsahovat jen tiskové barvy, tzn. CMYK.

Barevné prostory typu RGB, jsou určeny pouze pro fototiskárny.

Pokud budou tyto barevné prostory zaměníte/špatně připravíte, mohou vznikat barevné odlišnosti při tisku. 

Jak na to: Nejsnadněji převedete Vaše obrázky do profilu CMYK v programu na úpravu fotografií (Adobe Photoshop, Zoner Photo Studio, Corel Draw, GIMP, Picasa atd.). Převod na CMYK profil většinou naleznete v hlavním menu pod záložkou "Obraz" a dále vyberete režim CMYK.

Rozlišení vkládaných obrázků

Minimální rozlišení obrázků, kreseb a log na v tiskových datech by mělo být minimálně 250 dpi. Doporučujeme však použít rozlišení alespoň 300 dpi. To proto, aby nebyly obrázky, kresby a loga rozmazané, neostré či nečitelné. Pokud budou mít obrázky nižší rozlišení, je třeba počítat s horší výslednou kvalitou tisku. Pokud máte např. vizitku o formátu 90 x 50 mm, výsledné rozlišení vizitky musí být alespoň 1060 x 590 bodů (pixelů).

Archivace souborů před odesláním

V případě, že nám do tisku zasíláte více druhů tiskovin, např. více druhů vizitek, doporučujeme každý druh (jméno) zařadit do samostatné složky a všechny složky následně přidat do archivu (zazipovat). Usnadníte nám tím zpracování Vaší zakázky a zároveň minimalizujete riziko, že zapomenete nahrát některý ze souborů. Vizitky nebo jiné tiskoviny není třeba vyskládávat na arch formátu A4, A3 atp. Prosíme zasílejte vizitky a další tiskoviny separátně v 1 souboru PDF, urychlíte tím odbavení vaší zakázky!

Jak na to: Každý soubor s vizitkou co nejpřesněji pojmenujte (např. ve formátu jméno a počet kusů vizitek). Následně vyberte všechny složky s vizitkami, klepněte na jednu z nich pravým tlačítkem myši a zvolte možnost "Archivovat" (také Zabalit nebo Zazipovat). Poté vyberte umístění, kam chcete zabalený soubor uložit a potvrďte archivaci. Tento zabalený soubor pak můžete poslat buďto e-mailem nebo osobně přinést např. na usb.